Ružová voda:
(Perzsky: Golâb, Turecky: Gül suyu) je vodný destilát (hydrosol) z lupeňov ruže. Vyrába sa spravidla z druhu Rosa Damscena - Ruža Damascénska. Prvé písomnosti o výrobe a používaní ružovej vody sa datujú od 8. storočia nášho letopočtu v Arabskej ríši a v Perzii. Roužová voda je používaná v kozmetike, medicíne, parfumérii a kulinárstve už mnoho storočí. V začiatkoch sa vyrábala máčaním lupeňov ruží vo vode spolu s alkoholom po niekoľko týždnov. Pokročilejšia a rýchlejšia výrobná technológia - destilácia, bola objavená peržanmi v 10. storočí. Peržania tiež ako prví objavili aj kulinárske využitie ružovej vody.

Veľkej obľube sa tešila tiež v starovekom Ríme, kedy bola veľmi obľubená ako osviežovač vzduchu, na umývanie rúk a tiež do kúpeľov. Hovorí sa, že loď Kleopatry - vyrobená z cédrového dreva bola napustená ružovou vodou.
Ružová voda bola poulárna aj v renesancii a jej popularita pretrvávava dodnes. V 19-tom storočí bola v Amerike vyvinutá dvakrát destilovaná ružová voda, používaná ako ochucovadlo, ktorá bola taká populárna ako v súčasnosti vanilka.

Klasická ružová voda sa vyrába z Ruže Damascénskej, ktorá sa začala pestovať v Iráne a Bulharsku, ale v súčasnosti sa objavuje tiež v Španielsku, Taliansku a Francúzsku. Avšak krajiny stredného východu zostávajú stále najväčším producentom ružovej vody dodnes.
Využitie ružovej vody je skutočne veľmi široké. Vo väčšine západných krajín je známe využitie ružovej vody a ružového oleja hlavne v kozmetických prípravkoch. V poslednej dobe sa začína rozmáhať jej využitie aj ako pleťové tonikum, a je obľúbená aj v aromaterapii. V malej miere sa používa aj v kulinárstve, ale toto využite je typické skôr pre krajiny stredného východu a Ázie, kde sa veľmi často používa ako prísada do jedál. Luďia zo západného sveta sú zvyknutí na jej vôňu práve z kozmetických prípravkov a preto jedlá s ktorými sa stretávajú v ázijských krajinách im vôňou pripomínajú mydlo alebo krém. Existuje však veľké množstvo receptov na prípravu vynikajúcich dezertov a sladkostí.
Na strednom východe však zohráva ružová voda dôležitú úlohu aj v náboženských obradoch, ako v hinduistických tak aj v moslimských.

Ružová voda je jedným z najlepších tradičných pleťových prípravkov vôbec. Kvoli svojim vynikajúcim účinkom má široké použitie kozmetike a medicíne. Má antibakteriálne a antiseptické účinky, vynikajúco čistí pleť a je vhodná na každodenné používanie. Lieči akné a podráždenú pokožku. Vyživuje a hydratuje pleť aj vlasy. Pridáva sa tiež do kúpeľa kvoli hydratácii tela po kúpeli. Je tiež známa svojimi účinkami na psychickú pohodu, urdžuje rovnováhu tela a mysle, má unikátnu schopnosť zlepšovať zmyslové vnímanie. Ružová voda má tiež pozitívny vplyv na rozhodovanie a stav mysle. Má antidepresívne a upokojujúce účinky. Používa sa na liečbu stresu, nervového napätia, peptických vredov, chorôb srdca...

Použitie:
 • Ružová voda má skvelú povznášajúcu vôňu,
 • čistiace a tonizujúce účinky a zo všetkých prípravkov je najmenej dráždivá a je preto vhodná všetky typy pleti,
 • hydratačné a protizápalové účinky,
 • pomáha pri trávení,
 • má antiseptické, proti-virózne a dezinfekčné účinky,
 • udržiava rovnováhu pH, podporuje regeneračné procesy,
 • má ukľudnujúce účinky pri akné a slnkom spálenej pokožke,
 • pôsobí tiež proti nespavosti a bolestiach hlavy,
 • ďaleko presahuje bežné kozmetické ošetrenie pleti,
 • má osviežujúce účinky v nápojoch.

  Tajomstvo ružovej vody je známe už mnoho storočí hlavne v krajinách stredného východu a ázie, ale v poslednej dobe sa dostáva do povedomia aj v západných krajinách kde sa začína tešiť veľkej popularite a vďaka svojim výnimočným schopnostiam a účinkom ju spoznávajú ľudia z celého sveta. Začala sa používat v exkluzívnej kozmetike a parfumérii ale aj v medicíne. V prípade, že chcete vyskúšat unikátne účinky ružovej vody aj Vy, môžete si ju zakúpiť v našom on-line obchode. •  

  Copyright © 2004 - 2013 www.opium.sk všetky práva vyhradené, opium@opium.sk